دکتر مهدی عالم رجبی

فلوشیپ تخصصی جراحی کولورکتال


مراقبت بعد از عمل های جراحی شکمی

بيمار گرامي، اكنون كه عمل جراحي شما با موفقيت به انجام رسيده است توجه شما را به نكات زير جلب مي نماييم :
استحمام
: زخم هاي سطح بدن 48 تا 72 ساعت پس لز عمل جراحي از لحاظ علمي بهبود يافته اند. لذا شما مي توانيد2 تا 3 روز پس از عمل جراحي استحمام نماييد. دوش گرفتن و شستشو با آب و صابون توصيه مي گردد. پس از استحمام، محل بخيه ها را خشك كرده و با يك پانسمان ساده بپوشانيد. چنانچه استومي داريد، حمام كردن با ان مشكلي ايجاد نمي كند. در مورد كولوستومي مي توان كيسه آن را برداشت و حمام كرد. در مورد ايلئوستومي بهتراست تا اخرين لحظه ترشحات آن داخل كيسه بريزيد، سپس كل سيستم را جدا كرده و با آب و صابون شسته و با دستمال ظريف خشك كنيد. توجه داشته باشيد كه استومي حس ندارد بنابراين شستشوي آن با آب خيلي گرم ممنوع است و از كشيدن دستمال زبر روي آن نيز خودداري كنيد.

تغذیه : تغذیه مناسب جهت تمام افراد بخصوص افراد بيمار اهميت فراوان دارد. رژيم غذايي شما بايد سرشار از كالري و پروتئين و از نظر ويتامين و مواد غذايي غني باشد.توصيه ما به شما استفاده از غذاهاي پروتئين دار در هر وعده غذايي مي باشد، استفاده از گوشت به صورت كبابي، تخم مرغ و پنير توصيه مي گردد. در صورت نداشتن بيماري ديابت و قند استفاده از موارد پركالري مثل بستني و چاي عسل توصيه مي گردد.لطفاً تا ويزيت بعد در مطب، از استفاده شير خودداري كنيد. توصيه ما استفاده از ماست، دوغ، كفير و تركيبات پروبيوتيك آنها مي باشد. در صورتيكه اعمال جراحي جهت افتادگي هاي كف لگن براي شما انجام شده است، استفاده از غذاهاي مسهل و تحريك كننده روده ها برا ي شما ممنوع است.

چنانچه استومي داريد به موارد زير در تغذيه خود دقت كنيد :
استفاده ازمواد غذايي سرشار از موارد دفعي مثل آجيل، هسته ها، آناناس، انبه، قارچ ، بلال و ... در بيماران ايلئوستومي همراه با محدوديت مي باشد. در افراد داراي كولوستومي استفاده از سيب، موز، پنير، سيب زميني، برنج و نان بدون سبوس مدفوع را سفت و موادي مثل آب پرتقال تازه، كمپوت هلو ، شكلات ، برگه زردآلوباعث شل شدن مدفوع مي شوند. دفع گاز زياد يكي از مشكلات جدي در استوما است. جويدن خوب غذا، نخوردن مايعات همراه با غذا، نكشيدن سيگار، عدم مصرف مواد غذايي تند و شير، عدم مصرف نوشابه هاي گازدار، انواع كلم و حبوبات و مصرف متوسط سبزيجات با عث كم شدن مشكل خواهد شد. در شرايط آب و هوار عادي مصرف روزانه 8 ليوان آب توصيه مي گردد. اگر هوا گرم باشد ميزان مصرف آب را افزايش دهيد. چنانچه عمل جراحي مقعد انجام داده ايد، مصرف سير، فلفل و ساير ادويه ها، آناناس، هلو، كيوي، گيلاس، چاي و قهوه پررنگ ممنوع مي باشد.

مصرف دارو : داروهاي خود ار طبق برنامه و در ساعت مقرر مصرف نماييد و از مصرف دارو به صورت خودسر و يا با مشورت ديگران خودداري نماييد. چنانچه از قبل به دليل بيماري ديگري دارو مصرف مي كرده ايد، حتماً ما را آگاه نماييد تا در مورد چگونگي مصرف آن شما مطلع كنيم. چنانچه ايلئوستومي داريد، ترشح روزانه آن را محاسبه نماييد. در صورت بيشتر بودن ترشحات روزانه از 1الي 5/1 ليتر، مصرف قرص لوپراميد 1 تا 2 قرص هر 8 ساعت توصيه مي گردد. در صورت انجام عمل جراحي سنگين و سرطان، استفاده روزانه از آمپول انوكساپارين به صورت زير جلدي به مدت يك ماه به شما توصيه مي گردد.

ويزيت بعد : ويزيت بعدي شما يك هفته بعد و در مطب خواهد بود. در طي اين مدت و پس از گذشت 48 ساعت از عمل جراحي ، اگر زخم شما خشك مي باشد نيازي به انجام پانسمان نخواهد بود. اگر عمل جراحي شما جهت آبسه و فيستول معقد بوده است، شستشوي مرتب با آب و بازبيني زخم روزانه 3 مرتبه و پس از هر بار اجابت مزاج لازم خواهد بود و تاريخ اولين ويزيت شما 3 روز پس از عمل جراحي تعيين مي گردد. لطفاً پيش از مراجعه به مطب استحمام كرده و يك نفر همراه با خود داشته باشيد. در مواردي كه عمل جراحي كف لگن و مقعد انجام شده است، نشستن در تشت آب گرم جهت تسكين درد توصيه مي گردد. از اضافه كرده بتادين و يا هر محلول ضد عفوني به آب خودداري كنيد. زمان كشيدن بخيه ها و درن تخليه ترشحات در اولين ويزيت پس از عمل جراحي تعيين مي گردد. چنانچه هرزمان پس از عمل جراحي دچار مشكل خاص و يا اورژانس شديد، مي توانيد از طريق تلفن، پيام كوتاه و يا پست الكترونيكي با ما تماس بگيريد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیبیماراندانشجویاندستیارانصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر