دکتر مهدی عالم رجبی

فلوشیپ تخصصی جراحی کولورکتال


سینوس پیلونیدال

سینوس پیلونیدال یکی از بیماری های شایع ، به خصوص در ایران می باشد.شیوع آن در مردان بیش از زنان بوده و در افراد با موهای زیاد بدن، شایع تر است. بیماران با درد و ترشح چرکی از ناحیه بالای شکاف باسن مراجعه می کنند. گاهی نیز احساس یک توده سفت در همین ناحیه، فرد را به سوی پزشک می کشاند.علت دقیق آن مشخص نیست. عده ای ریشه آن را از دوران نوزادی و باقی ماندن مو در ناحیه شکاف باسن دانسته و عده ای دلیل آن را جمع شدن و فرو رفتن موهای بدن در آن ناحیه می دانند.

درمان :
جراحی تنها درمان قطعی سینوس پیلونیدال یا مویی می باشد و تجویز آنتی بیوتیک به تنهایی هیچگونه تأثیری نخواهد داشت. اگر بیمار در مرحله آبسه باشد، ابتدا آبسه تخلیه شده و در مرحله بعد عمل جراحی قطعی بیمار انجام می گردد. روش های مختلف جهت جراحی این بیماران وجود دارد. عده ای از جراحان زخم بیمار را برای مدت طولانی باز می گذارند و توصیه به شستشوی مکرر و تعویض پانسمان می کنند و عده ای بستن اولیه زخم را توصیه می کنند. درد و عدم مراجعه سریع به کار و زندگی روزمره و میزان عود بالا از معایب روش های فوق می باشد.

توصیه ما :
توصیه ما به بیماران مبتلا به سینوس پیلونیدال، عمل جراحی برداشتن بافت عفونی سینوس و ترمیم محل به صورت فلپ 78 یا لیمبرگ می باشد. در این روش میزان درد پس از عمل بسیار کم بوده و بیماران نیازمند تعویض پانسمان مکرر نمی باشند. ضمن اینکه امکان برگشت به کار و حتی رانندگی از حدود 48 تا 72 ساعت پس از عمل جراحی وجود دارد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیبیماراندانشجویاندستیارانصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر