دکتر مهدی عالم رجبی

فلوشیپ تخصصی جراحی کولورکتال


درمان بیماریهای مقعد با لیزر. واقعیت یا .......؟؟؟؟؟؟؟؟؟

درمان بیماریهای مقعد با لیزر. واقعیت یا .......؟؟؟؟؟؟؟؟؟

درمان بواسیرفیشرفیستول و ... با لیزر بدون درد و خونریزی . کاملا سرپایی........

شما هم حتما نظیر چنین عباراتی را در سایت های اینترنتی ‚مجله های تبلیغاتی ‚بروشورها و حتی پیامک های تبلیغاتی دیده اید.

واقیت این است که ترس بیماران از عمل و عوارض آن در کنار جذابیت های مالی دستگاه های کمک جراحی برای شرکت های وارد کننده تجهیزات ‚باعث ایجاد تصوری غیر واقعی از لیزر در جراحی شده است.

اگر انتظار شما به عنوان بیمار این است که در حالی که راحت دراز کشیده اید با تاباندن نوری سبز رنگ مشکل ناحیه آنورکتال شما رفع گردد باید گفت در اشتباه هستید.استفاده از لیزر به معنای واقعی آن تا کنون تنها دردرمان همورویید کوچک وخفیف و به کمک تنها نوع خاصی از لیزر وجود دارد که در منابع علمی نیز نقش برجسته ای برای آن ذکر نشده است.

در مورد سایر بیماریها مثل فیشر‚فیستول ‚آبسه ‚افتادگی و بی اختیاری اصولا استفاده از لیزر جایگاهی ندارد مگر اینکه به عنوان وسیله ای برای برش استفاده گردد که آن هم چه از نظر درد وچه از نظر سرعت بهبودی تفاوت آشکاری با سایر روشها نداشته است.

البته ذکر این نکته نیز ظروری است که بسیاری از پزشکان از دیرباز با توجه به محبوبیت و تصور ماورایی بیماران از لیزر و عدم شناخت بیماران از سایر روشهای درمانی جهت سهولت کار از لفظ لیزر به عنوان استفاده از هر گونه وسیله کمکی استفاده کرده اند.کما اینکه هم اکنون بسیاری عمل جراحی کیسه صفرا با لاپاروسکوپ را لیزری می نامند. لذا شاید لیزر ذکر شده در بسیاری از این تبلیغات هم استفاده از روشهای کمکی مثل کوتر ‚هارمونیک ‚استاپلر ویا حتی روشهای غیر جراحی نظیر رابرباند‚اولترویید و... باشد.

نکته آخر اینکه با توجه به اهمیت بیماری های کولورکتال و عوارض دستکاری های نا بجا و غیر علمی آن توجه تحقیق و مطالعه بیشتر پیرامون آن بسیار مفید خواهد بود.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیبیماراندانشجویاندستیارانصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر